Poddębice zlokalizowane są w centralnej Polsce w Województwie Łódzkim.  W mieście krzyżują się drogi: krajowa 72 i wojewódzka 703. W odległości 12 km znajduje się autostrada A2, a 40 km Port Lotniczy im. Wł. Reymonta w Łodzi. Warszawa oddalona jest od Poddębic o 150 km, a Poznań o 160 km.

Gminę zamieszkuje 16 tysięcy osób, z czego 8 tysięcy to mieszkańcy miasta.

Poddębice położone są na terenach bogatych w złoża wód termalnych i to właśnie gorące źródła są motorem napędowym Gminy.

Wszystko zaczęło się od budowy odwiertu geotermalnego w 2010 roku, choć plany wykorzystania wód termalnych istniały już wiele lat wcześniej.

Powstanie odwiertu i uzyskanie koncesji na eksploatację wód pozwoliły realizować szereg inwestycji, które były i są wspierane środkami zewnętrznymi.

Poddębice wykorzystują odnawialne źródła energii. W tym celu powstała wymiennikownia geotermalna, a następnie geotermalna sieć cieplna, do której zostały podłączone bloki mieszkalne na osiedlu Północ i 500-lecia w Poddębicach oraz  budynki użyteczności publicznej.

Pomyślna realizacja tych zadań zaowocowała kolejnymi przedsięwzięciami. W 2018 roku wykonane zostało przyłącze ciepłownicze z węzłem cieplnym do hali sportowej przy szkole podstawowej na ul. Polnej, przyłącze cieplne do budynku wielorodzinnego na ul. Targowej 2. Przebudowano również węzeł cieplny c.w.u. przy kotłowni na ul. Cichej 4 w Poddębicach.

Geotermalna sieć cieplna swym zasięgiem sięgnęła również dwóch budynków szeregowych wielorodzinnych na ul. Dojazd. Obecnie z geotermalnego źródła korzysta w sumie około 6 tysięcy osób, co stanowi około 75% ludności miasta.

Za inwestycje w rozwój geotermii Krajowa Nagroda Ekologiczna przyznała poddębickiej Gminie nagrodę „EkoJanosik 2018”.

Poza zagospodarowaniem gorących źródeł w ciepłownictwie Poddębice będą je wykorzystywać w wodolecznictwie i rekreacji.

Gmina przeprowadziła strategiczną inwestycję – rewitalizację kompleksu geotermalnego w Poddębicach.

Powstało Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji z częścią krytą z basenem rekreacyjnym, brodzikiem dla dzieci, basenem schładzającym, wannami z hydromasażem. W części zewnętrznej znajdują się: basen wypływowy połączony z basenem wewnętrznym, basen pływacko-rekreacyjny, dziecięcy i basen ścian wodnych. Łączna powierzchnia lustra wody wynosi blisko 2300 m.kw. Do dyspozycji są sauny: sucha, parowa, infrared, a także pomieszczenia haloterapii wraz z komnatą solną. Ponadto zespół rehabilitacji, składający się z sal zajęć ruchowych, pomieszczeń masażu i gabinetu lekarskiego. Obiekt kompleksowo realizuje ideę przestrzeni przyjaznej osobom niepełnosprawnym.

Dodatkowo powstał budynek Integracji i Spotkań Osób Niepełnosprawnych z salami do ćwiczeń, salą wielofunkcyjną, pokojami dziennego pobytu, a także infrastrukturą wokół, drogi dojazdowe oraz parkingi.

Rewitalizacja kompleksu geotermalnego jest kontynuacją gminnych działań.  W ostatnich latach samorząd zrewitalizował poddębicki pałac oraz centrum miasta. Wybudowane zostało również Centrum Turystyki i Rekreacji w Byczynie. W sąsiedztwie kompleksu, który jest poddany rewitalizacji funkcjonuje Poddębickie Centrum Zdrowia, a obok znajduje się Ogród Zmysłów z Domem Pracy Twórczej i Pijalnią Wód Termalnych.

W planach Gminy jest wykorzystywanie leczniczych borowin, które znajdują się na jej terenie. Badania potwierdzają, że borowiny mogą być stosowane w formie okładów, zawijań czy kąpieli zawiesinowych, a połączone z wodą termalną mogą być wykorzystywane do uwadniania i ogrzania masy borowej.

Te wszystkie komponenty wzajemnie się uzupełniają, a rewitalizacja kompleksu z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy, rekreację oraz zwiększenie ruchu turystycznego. Ogromną atrakcją regionu stanowi Zoo Borysew, które odwiedzają setki tysięcy turystów. Coraz bardziej rozwija się również baza noclegowa i gastronomiczna.

Wody termalne napędzają Poddębice – to miasto z potencjałem i miejsce, które warto odwiedzić.