Asfaltem do nowego zbiornika

Asfaltem do nowego zbiornika

Utwardzonym traktem już w czerwcu powinniśmy dojechać do zbiornika retencyjnego w Górze Bałdrzychowskiej
Władze Poddębic w ten sposób wywiązują się z obietnic

Przy najmłodszym zbiorniku retencyjnym w naszym regionie rozpoczęły się roboty drogowe. Tym samym burmistrz Poddębic wywiązuje się z danego wcześniej słowa. Przypomnijmy, że zanim w Górze Bałdrzychowskiej powstał malowniczy akwen, gospodarz poddębickiej gminy obiecał, że wybuduje obok niego porządną drogę. To ważne, bo odkąd dwa lata temu powstał zbiornik w Górze Bałdrzychowskiej, wzrosło natężenie ruchu na trasie prowadzącej do miejscowego zalewu. I choć zbiornik ten pełni przede wszystkim funkcję retencyjną, od wiosny do jesieni wiele osób przyjeżdża odpocząć i zrelaksować się nad 14-hektarowym akwenem. W tym okresie można tu spotkać liczne grono spacerowiczów i rowerzystów.

Obecnie istniejąca przy zbiorniku droga prowadząca do Kolonia Góra Bałdrzychowska jest pełna dziur i wybojów. By dojazd nad wodę oraz do okolicznych gospodarstw przebiegał bez problemu potrzebne było utwardzenie nawierzchni. Roboty już się rozpoczęły, a ich zwieńczeniem będzie porządny asfalt.

– Podczas budowy zbiornika przez Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Łodzi zapowiadaliśmy, że powstanie tu droga i chcemy dotrzymać słowa – przypomina burmistrz Piotr Sęczkowski. – W trosce o bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale przede wszystkim z myślą o mieszkańcach, którzy w okolicy zbiornika prowadzą gospodarstwa rolne, z budżetu gminy postanowiliśmy przeznaczyć ponad pół miliona złotych na położenie nawierzchni asfaltowej.

Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca czerwca tego roku. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Ekoinżbud i Eveco.

Asfaltowy dywanik będzie kolejnym w tej części gminy. Na przestrzeni ostatnich lat lokalny samorząd wybudował blisko 5-kilometrowy odcinek z Góry Bałdrzychowskiej do Feliksowa, prawie 2 kilometry drogi z Byczyny do Łężek i takiej samej długości drogę w Rąkczynie, 2-kilometrową trasę w Zagórzycach, a także kilometr asfaltu w Kolonii Byczyna.

– Stan dróg na terenie naszej gminy jest coraz lepszy i stale przybywa nowych kilometrów – zauważa Paweł Plewiński wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Poddębicach. – W tej okolicy rozwija się budownictwo jednorodzinne, więc nowa droga z pewnością się przyda.

Z powstania porządnego asfaltowego traktu przy zbiorniku najbardziej zadowoleni są mieszkańcy. – Asfaltowa nawierzchnia z pewnością ułatwi dojazd nie tylko nad zbiornik, ale do naszych domów – mówi Tomasz Szkudlarek. – Do tej pory zdarzało się, że uciążliwy był dojazd z dziećmi do przedszkola czy lekarza. U sąsiada z kolei pojawiał się problem z odbiorem mleka. Mamy plany, by w pobliżu zbiornika powstały działki rekreacyjne. Liczymy, że to wszystko przyczyni się do uatrakcyjnienia graniczącej z Zoo Safari w Borysewie oraz Centrum Turystyki i Rekreacji w Byczynie okolicy.

Nad Wartą, 10-15 maja 2017

Nad Wartą, 10-15 maja 2017