Folkowe przystanki – młodopolskie białogłowy

Folkowe przystanki – młodopolskie białogłowy

To już czwarta odsłona akcji fundacji „Tu brzoza” przekształcania przystanków autobusowych w galerie jednego obrazu.

W Feliksowie, Wólce, Anusinie i Businie pojawią się stałe ekspozycje dzieł młodopolskich mistrzów pędzla: Jacka Malczewskiego („Wiosna” i „Ojczyzna”), Włodzimierza Przerwy-Tetmajera („Żniwa”) i Piotra Stachiewicza („Panna Młoda”).

Oficjalne otwarcie przystanków w ramach projektu „Folkowe przystanki – młodopolskie białogłowy” zaplanowano na:

29 czerwca br. (piątek) – godz. 17:00 – Feliksów i godz. 18:00 – Anusin (Pudłówek II),

30 czerwca br. (sobota) – godz. 16:00 – Wólka i godz. 17:00 – Busina.

Zadanie realizowane przez Fundację „Tu brzoza” z Nowego Pudłowa jest współfinansowane ze środków Województwa Łódzkiego oraz Gminy Poddębice.

 

Kolejne cztery wiaty przystankowe znajdujące się na terenie Gminy zamieniły się w wiejskie galerie. To dzięki projektowi „Folkowe przystanki – młodopolskie białogłowy”, który Fundacja „Tu brzoza” realizuje przy wsparciu środków Województwa Łódzkiego oraz Gminy Poddębice.

W Feliksowie fasadę wiaty zdobi “Ojczyzna” Jacka Malczewskiego w realizacji studentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Natalii Grali. Przystanki w Businie i Pudłówku przeszły metamorfozę przy udziale Sylwestra Stabryły – sanockiego malarza, grafika, rysownika. Na pierwszym widnieje postać “Panny Młodej” Piotra Stachiewicza, a na drugim – choć przystanek nosi szyld Anusin – zagościła “Wiosna” Jacka Malczewskiego. Trwają prace końcowe w Wólce, gdzie pojawiły się „Żniwa” Włodzimierza Przerwy-Tetmajera.

Motywem łączącym wybrane dzieła są kobiety, m.in. z tego względu, że rok 2018 jest Rokiem Praw Kobiet.

W sumie na terenie poddębickiej Gminy można podziwiać już siedem odmienionych przystanków. Od 2015 roku w Nowym Pudłowie istnieje „Babie lato” Chełmońskiego. W 2016 roku w Pudłówku powstał „Folklor Sieradzki”, a rok temu w Górze Bałdrzychowskiej „Chłopi” Władysława Stanisława Reymonta.

W sierpniu br. Fundacja „Tu brzoza” planuje wydać przewodnik po galeriach, który będzie zachęcał do aktywnego, kulturalnego spędzenia wolnego czasu.