Inwestycje za 80 milionów! Umowy podpisane

Inwestycje za 80 milionów! Umowy podpisane

To był wyjątkowy luty dla Gminy Poddębice. Burmistrz Piotr Sęczkowski podpisał umowy na przeprowadzenie dwóch inwestycji wartych 80 mln zł!

Już rozpoczęła się jedna z nich. To długo oczekiwana rewitalizacja kompleksu geotermalnego przy ul. Mickiewicza w Poddębicach.

– Przedsięwzięcie będzie kosztować ponad 77 mln zł. Na tę ogromną kwotę składa się dotacja z Unii Europejskiej w wysokości blisko 42 mln zł oraz nadwyżka budżetowa, jaką udało się osiągnąć przez ostatnie lata. Możemy pozwolić sobie na uzupełnienie wartości zadania pożyczką, a to dzięki najlepszej sytuacji finansowej Gminy od kilkunastu lat – mówi Burmistrz Piotr Sęczkowski.

Istniejące przy ul. Mickiewicza budynki oraz niecki basenowe zostaną przebudowane i rozbudowane. Powstanie część kryta z basenem rekreacyjnym, brodzikiem dla dzieci, basenem schładzającym, wanny z hydromasażem. W części zewnętrznej będzie basen wypływowy połączony z basenem wewnętrznym, basen pływacko-rekreacyjny, dziecięcy i basen ścian wodnych. Łączna powierzchnia lustra wody wyniesie blisko 2300 m.kw. Do dyspozycji będą sauny: sucha, parowa, infrared, a także pomieszczenia haloterapii wraz z komnatą solną. Ponadto zespół rehabilitacji, składający się z sal zajęć ruchowych, pomieszczeń masażu i gabinetu lekarskiego. Obiekt kompleksowo będzie realizował ideę przestrzeni przyjaznej osobom niepełnosprawnym.

Inwestycja jest konieczna, co zauważają mieszkańcy oraz większość radnych Rady Miejskiej, którzy poparli rewitalizację. Obecna infrastruktura jest mocno wysłużona, a plany wykorzystania wód termalnych do celów rekreacyjno-rehabilitacyjnych istnieją w Poddębicach od ponad 30 lat.

– Nie mieliśmy tyle szczęścia co samorządy, które otrzymały odwierty w latach osiemdziesiątych, kiedy szukano zasobów gazu. My wszystko musieliśmy robić od początku. Najpierw wybudowaliśmy odwiert, następnie kotłownię geotermalną, sieć ciepłowniczą, a teraz przyszedł czas na rewitalizację kompleksu geotermalnego. Jeśli zadanie zostanie wykonane zgodnie z planem, to będzie prawdziwe mistrzostwo Polski, ponieważ nikomu w ciągu dziesięciu lat nie udało się stworzyć takiej infrastruktury – podkreśla Burmistrz.

Rewitalizacja kompleksu geotermalnego stanowi kontynuację gminnych działań. W ostatnich latach samorząd zrewitalizował poddębicki pałac oraz centrum miasta. W sąsiedztwie kompleksu, który jest poddany rewitalizacji funkcjonuje Poddębickie Centrum Zdrowia, a obok znajduje się Ogród Zmysłów z Domem Pracy Twórczej i Pijalnią Wód Termalnych. Gmina przejęła też budynek szkoły, który może zostać przekształcony w obiekt o charakterze zdrojowym. Ponadto chce wykorzystać lecznicze borowiny, które znajdują się na jej terenie. Te wszystkie komponenty wzajemnie się uzupełniają, a rewitalizacja w obrębie ul. Mickiewicza z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarczy i nowe miejsca pracy.

Zadanie ma potrwać do końca lipca 2020 roku. Trwające już prace prowadzi miejscowa firma Proksyma. Następnie do robót przystąpi konsorcjum firm: Alstal Grupa Budowlana oraz AGB.

Obok strategicznej inwestycji Gmina zrealizuje równie ważną i kosztującą prawie 3 mln zł termomodernizację hali sportowej przy szkole podstawowej w Poddębicach. Wykonawcą jest firma „Rem-Bud”.

– Kilka miesięcy temu do hali zostało wykonane geotermalne przyłącze ciepłownicze, a teraz zmodernizujemy cały obiekt – informuje Burmistrz Sęczkowski.

W  ramach przedsięwzięcia, które dofinansowane jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego przewidziano przebudowę instalacji centralnego ogrzewania, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, ocieplenie ścian zewnętrznych. W celu sprawnego działania, system zarządzania energią będzie zautomatyzowany. Zadanie realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj” ma być gotowe do końca listopada br.

W podobnej formule przeprowadzona będzie inwestycja w Niewieszu. W budynku OSP i jednocześnie Centrum Społeczno-Kulturalnym firma „Dekarz” zmodernizuje system oświetlenia na oświetlenie LED, wymieni instalację elektryczną, ociepli stropodach i ściany zewnętrzne. W 2015 roku dzięki środkom z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” Gmina Poddębice przeprowadziła remont wewnątrz obiektu.

Zdjęcia: podpisanie umów na realizację gminnych inwestycji wartych 80 mln zł oraz wizualizacje kompleksu geotermalnego w Poddębicach