Konferencja poświęcona energii geotermalnej

Konferencja poświęcona energii geotermalnej

Gmina Poddębice wraz z Geotermią Poddębice Sp. z o.o. na zaproszenie Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie uczestniczą w projekcie pn. „Energia geotermalna: podstawa niskoemisyjnego ciepłownictwa, poprawy warunków życia i zrównoważonego rozwoju – wstępne studia dla wybranych obszarów w Polsce”.

Realizacja przedsięwzięcia odbywa się w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej ze środków Mechanizmu Finansowego EOG.

– Poza Poddębicami udział w projekcie bierze Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie i Politechnika Wrocławska oraz miasta: Lądek Zdrój, Konstantynów Łódzki, Sochaczew, a także partnerzy z Norwegii i Islandii, przy czynnym wsparciu Ministerstwa Środowiska – informuje Anna Karska Prezes Zarządu Geotermii Poddębice.

W dniach 18-22 września br. w naszym kraju organizowana jest wizyta studyjna. Konferencja inauguracyjna odbędzie się w Łodzi. W kolejnych dniach gospodarzami projektu będą  miasta uczestniczące w projekcie. Poddębice – we wtorek 19 września br.

– Pokażemy gościom instalację geotermalną w wymiennikowni ciepła, wykorzystanie energii w ciepłownictwie w wybranych obiektach, pijalnię wody termalnej oraz ogród zmysłów, a także planowane do włączenia do sieci osiedla domów jednorodzinnych i wykorzystanie wody termalnej w planowanych do realizacji obiektach Zoo Safari w Borysewie. Liczymy, że udział w projekcie pozwoli na przełożenie dobrych przykładów na nasz rodzimy teren, szczególnie dla poprawy jakości powietrza – dodaje Prezes Karska.

Celem projektu jest transfer wiedzy, technologii, dobrych praktyk stosowanych w ciepłownictwie w budynkach energii geotermalnej (OZE) z Norwegii i Islandii do Polski.

– Kraje te są liderami: Norwegia w pompach ciepła, a Islandia w wodzie i parze geotermalnej. Daje to zeroemisyjne ciepłownictwo, dobre warunki do życia, zrównoważony rozwój i efektywne gospodarowanie energią. W Polsce są one na wstępnym etapie, przy czym Poddębice jako jedno z pierwszych miast jest ogrzewane w ponad 60% energią geotermalną – mówi Andrzej Peraj Wiceprezes Zarządu Geotermii.

W ramach projektu sporządzone zostaną wstępne studia wykonalności i propozycje projektów pilotowych w wybranych, wymienionych wyżej miastach z zastosowaniem doświadczeń Norwegii i Islandii.