Pomnik w Niewieszu będzie odnowiony

Pomnik w Niewieszu będzie odnowiony

Pomnik ku czci ofiar drugiej wojny światowej znajdujący się w Niewieszu Kolonii przejdzie renowację. Gmina zdobyła dofinansowanie na przeprowadzenie przedsięwzięcia, a także wybrała firmę, która zrealizuje inwestycję.

Ze względu na trudności ze znalezieniem wykonawcy dopiero za czwartym razem samorządowi udało się go wyłonić. Zadania za 30 tys. zł podjęła się firma Somar z Konina.

– Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci  i trwałymi upamiętnieniami w kraju” wsparł działanie poddębickiej Gminy kwotą 12 tys. zł – informuje Burmistrz Piotr Sęczkowski.

Położony przy drodze krajowej nr 72 pomnik jest jednym z wielu miejsc pamięci, które występują na terenie Gminy. Posiada wyjątkowy charakter i wielokrotnie odbywały się przy nim uroczystości okolicznościowe.

W przywrócenie dawnego wizerunku i odnowienie pomnika obok samorządu zaangażowali się mieszkańcy Niewiesza wraz ze Stowarzyszeniem Promocji Niewiesza i Okolic oraz tamtejszą Ochotniczą Strażą Pożarną.

Prace renowacyjne zostaną przeprowadzone jeszcze w tym miesiącu. W ramach inwestycji odnowiony zostanie postument pomnika, a także jego figury i ściany.

Zadanie pn. „Renowacja pomnika ku czci ofiar II wojny światowej” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury