10 lat Stowarzyszenia Przyjaciół Bałdrzychowa

10 lat Stowarzyszenia Przyjaciół Bałdrzychowa

Ma na swoim koncie 130 koncertów, promuje kulturę ludową w kraju i zagranicą, brało udział w biciu rekordu Guinnessa w tańcu Humppaa, za całokształt swojej działalności otrzymało złoty medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – mowa o Stowarzyszeniu Przyjaciół Bałdrzychowa, które świętowało 10-lat istnienia.

– Ten okres to dla członków Stowarzyszenia nie tylko świetna przygoda, ale przede wszystkim wiele godzin pracy, ćwiczeń i wyrzeczeń. Nie osiągnęlibyśmy tego wszystkiego, gdyby nie życzliwość oraz wsparcie władz, sponsorów, przyjaciół. Dziś wiemy, że warto się było poświęcić i zaangażować – twierdzi Teresa Sosnowska, sekretarz Stowarzyszenia.

Jubileusz był okazją do wspomnień, podsumowania dekady dorobku organizacji, a także zaprezentowania umiejętności tanecznych oraz śpiewaczych Zespołu Ludowego Bałdrzychowianie i kapeli Bałdrzychowiacy, które prowadzi choreograf Grzegorz Brożyński oraz muzyk Sylwester Kijański.

– Bałdrzychowianie od początku swego istnienia współpracują z poddębickim samorządem – mówi Przewodniczący Rady Miejskiej w Poddębicach Paweł Gogulski.

Dzięki Stowarzyszeniu Przyjaciół Bałdrzychowa o wsi z Gminy Poddębice, liczącej prawie pół tysiąca mieszkańców, usłyszała cała Polska i Europa. Bałdrzychowianie występowali w różnych zakątkach naszego kraju i reprezentowali region poddębicki m.in. na Węgrzech, Słowacji, Serbii, Litwie i w Finlandii. Poza udziałem w koncertach i festiwalach propagują kulturę ludową wśród dzieci i młodzieży poprzez spotkania i naukę tańców ludowych w szkołach oraz przedszkolach. Stowarzyszenie rozpowszechnia folklor organizując liczne wydarzenia kulturalne dla mieszkańców. W swoim dorobku ma również wydanie materiałów promocyjnych w postaci filmu, folderów, karty pocztowej, a także książki „Bałdrzychów w opowieściach”.

– Stowarzyszenie Przyjaciół Bałdrzychowa charakteryzuje wielka aktywność i energia, która udziela się innym. Jego członkowie nie tylko rozwijają swe pasje, ale i spełniają marzenia. To niezwykle ważne, dlatego życzę, by tak też było w następnych latach – mówi Burmistrz Poddębic Piotr Sęczkowski.