100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości

Obchodzone 11 listopada Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych w naszym kraju.

Przypadająca w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości stanowi okazję do zorganizowania uroczystości, podczas których mieszkańcy mogą świętować to wyjątkowe wydarzenie i uczcić pamięć tych, którym zawdzięczamy życie w wolnym państwie.

Z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości w piątek 9 listopada 2018 roku o godz. 11:11 odbędzie się wspólne śpiewanie hymnu państwowego na pl. Kościuszki przed kościołem. W akcję „Rekord dla Niepodległej” włączyło się Publiczne Przedszkole w Poddębicach.

Tego samego dnia o godz. 18 w poddębickim pałacu zaplanowano Wernisaż wystawy Aleksego Matczaka „Wojna i kwiaty”.

W programie przewidziany jest koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Natalii Medyńskiej, Aleksandry Nowak i Natalii Osińskiej – wokalistek Poddębickiego Domu Kultury i Sportu, a także wystawa pokonkursowa „Moja miejscowość obrazem opowiedziana”.

Aleksy Matczak to pochodzący z Idzikowic malarz, rzeźbiarz, poeta i etnograf. Jest twórcą „Prowincjonalnej Galerii Sztuki”, którą sam wybudował i w której wystawia własne prace malarskie oraz rzeźby. Motywem jego twórczości są: człowiek i przyroda. Tworzy amatorsko od 50 lat.

Stulecie odzyskania Niepodległości mieszkańcy naszej Gminy będą mogli świętować również w sobotę 10 listopada br. O godz. 17 w Wiejskim Centrum Kultury w Bałdrzychowie odbędzie się uroczystość przygotowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Bałdrzychowa, Szkołę Podstawową w Bałdrzychowie oraz Szkołę Podstawową w Porczynach.

Zaplanowano tańce narodowe w wykonaniu Zespołu Ludowego „Bałdrzychowianie”, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów SP Bałdrzychów i SP Porczyny, występ zespołu muzycznego z SP Dalików, wręczenie nagród dla laureatów konkursu plastycznego i quizu „Młody Patriota”, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Poddębice oraz zespołu „Pomysł Stryja Piotra”.

Serdecznie zapraszamy do wspólnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.