“Najazd na kulturę”

“Najazd na kulturę”

Fundacja „Tu brzoza” jako kontynuacja działającego od ponad dziesięciu lat nieformalnego Klubu 4H w Nowym Pudłowie zorganizowała kolejny projekt, którego adresatem są dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bałdrzychowie.

Nie bez przyczyny, bo zarówno prezes fundacji – Paulina Gortat-Gapińska, jak i wiceprezes – Barbara Gortat to absolwentki tej szkoły.

Dzięki akcji wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej w Bałdrzychowie mieli niecodzienną okazję doświadczania świata kultury i sztuki. W ramach realizowanego projektu pn. „Najazd na kulturę” aktywnie korzystali z oferty kulturalnej stolicy naszego województwa.

– W ramach „Najazdu” zaplanowaliśmy szereg kulturalnych doznań – mówi Barbara Gortat, koordynator projektu.
– Szczególny nacisk położyliśmy na ofertę warsztatową łódzkich instytucji kultury. Chcieliśmy, aby dzieci nie tylko były odbiorcami sztuki, ale przede wszystkim jej współtwórcami, by mogły jej dotknąć, samodzielnie wykonać i zaanimować postaci filmowe, zbudować kukiełkę teatralną, stworzyć dzieło sztuki.

Program działań był pełen ciekawych propozycji. Można w nim było znaleźć spektakle baletowe w Teatrze Wielkim, tworzenie animacji poklatkowych w Muzeum Animacji Se-Ma-For, warsztaty w Muzeum Sztuki, spacer podziemnym kanałem nazywanym Dętką, spektakle w Tetrze Pinokio, koncert w Filharmonii Łódzkiej, warsztaty z pantomimy czy wizytę za kulisami teatru.

– Realizacja tego przedsięwzięcia, to dla nas wielka radość. Samo uzyskanie dotacji było dużym sukcesem – podkreśla Paulina Gortat-Gapińska.
– Po raz pierwszy jako „Tu brzoza” startowaliśmy w konkursie organizowanym przez Fundację PZU. Nasza propozycja znalazła się w gronie 33 laureatów, przy czym w konkursie złożono ponad 250 wniosków.

Celem konkursu „PZU z kulturą” jest zwiększenie dostępu do szeroko pojętej kultury dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenów wiejskich i małych miejscowości, w szczególności do kultury tzw. wysokiej.

– Poprzez „Najazd na kulturę” mamy nadzieję zwiększyć wiedzę młodych bałdrzychowian na temat polskiego dziedzictwa kulturowego oraz zachęcić ich do częstszego obcowania ze sztuką. Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby za sprawą naszego projektu ujawniły się pasje i rozwinęły twórcze talenty – dodaje Barbara Gortat.

Projekt „Najazd na kulturę” realizowany jest w ramach partnerstwa z Fundacją PZU. Wspiera go także Stowarzyszenie Przyjaciół Bałdrzychowa.
Tekst i foto: Barbara Gortat